חיטוי לפטופים – חובה בימי הקורונה!

לפטופים מושכרים עוברים כל הזמן "מיד ליד". במקביל, וירוס הקורונה נשאר על משטחים במשך שעות רבות ואף ימים. עכשיו תארו לעצמכם משתמש לפטופ מתעטש היישר מול צג המגע והמקלדת. מתכון לצרות? לא בהכרח. אלה כמה נקודות מפתח, שכדאי לדעת על כך:

מי נקי יותר?

לפטופ פרטי עשוי בהחלט להיות פחות נקי, מלפטופ מושכר מחברה איכותית. משכירי לפטופ רציניים, ידאגו לניקוי המכשיר בין לקוח ללקוח. משתמש פרטי לעומת זאת, עשוי במקרים רבים לדלג על משימת הניקוי, במשך חודשים רבים ואפילו שנים.

כדאי לנקות. באמת שכדאי.

"קורונה" ודומיה, הם לא הסיבה הטובה היחידה לנקות לפטופ. חשוב וכדאי במילא לעשות זאת, תמיד. פתחי האוורור של המכשיר צוברים באופן טבעי אבק ולא רק, באופן שסותם אותם בהדרגה. הדבר "מסבך את החיים" למערכת הקירור ומקצר את חיי המכשיר. בנוסף, המקלדות צוברות לכלוך רב מאצבעות המשתמשים. למעשה, המקלדות צוברות מגוון סוגי לכלוך ופירורים, כתוצאה מכך שהן משטח אופקי (בשונה מהצג) וגם משטח שמלא בחריצים (בגלל המקלדת). במקביל, צגי הלפטופים צוברים אבק וכתמים קטנים, אשר משבשים ומכערים את התמונה. עושים ספונג'ה לפחות פעם בשנה? אז בחייכם – נקו גם את הלפטופ מדי פעם. זה משתלם.

כך עושים זאת

ראשית, ניתן להפוך את המקלדת ו"להקליד" עליה בעדינות, כך שלכלוך גס ייפול למטה. לאחר מכן, ספריי אוויר או מייבש שיער (במצב קירור!) עשויים לסייע בניקוי ראשוני של המקלדת, פתחי האוורור וכניסות חיבורים שונות. גם מברשת רכה עשויה לסייע וכך גם מגבונים ייעודיים לניקוי מחשבים. מטליות רכות בהן משתמשים, חשוב שתהיינה מחומר שלא מתפורר (ובכך מלכלך עוד יותר). לגבי חומרי ניקוי – יש לשים אותם על המטלית ואז לנקות ולא להשפריץ חומרי ניקוי ישירות על המכשיר. כמו כן, חשוב לוודא שהמטלית לא ספוגה יותר מדי בחומרי ניקוי ובוודאי שלא ברמה שבה היא נוזלת.

לא רק את הלפטופ

בכדי לשמור את הלפטופ נקי ובטוח, חשוב לקחת בחשבון עוד שורת מקורות זיהום אפשריים, שעשויים להעביר אליו חיידקים. מדובר בציוד היקפי כמו עכברים או מקלדות ואפילו השולחן שעליו הלפטופ ממוקם. מומלץ לנקות גם אותם.

נהלים לעסקים

לעסקים המשתמשים בשירות השכרת לפטופים או שעובדים רבים בעסק משתמשים בלפטופים, מומלץ מאוד להסדיר את ניקוי הלפטופים דרך נהלים מסודרים. אחרת, אף פעם לא "יימצאו לזה זמן". בין השאר, על רקע הקורונה, הנוהל יכלול ניקוי ידיים לפני ואחרי השימוש בלפטופ. במקביל, חשוב להבהיר מה לא לעשות. מקלדת תקועה בגלל לכלוך למשל, הוא מצב קיצוני שאין סיבה להגיע אליו. אם זה כבר קורה, אולי בגלל נוזל מומתק שנשפך על המקלדת, הדבר עשוי לדרוש פירוק מקשים ואף פתיחה של המכשיר. נדגיש, כי מדובר בתהליך שאסור לעשות בלפטופ מושכר. גם אם המכשיר אינו מושכר, לא רצוי לבצע זאת לבד ומוטב לפנות למקצוענים.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Phone: 074-7029998
Fax: 074-7029017
תל-אביב
רחוב אמץ 13
WhatsApp chat